MVA på innkjøpt varebil – fordeling av moms privat / næring

Hei, Har kjøpt en varebil på grønne skilter som også brukes privat.

Hvordan skal jeg fordele momsen? Hvor mye kan jeg føre opp i regnskap/momsoppgave av total mva?

Spørsmål fra Sven.

Spørsmålet ble stilt den 10-04-2014.

Ligger under emnet: Merverdiavgift.

2 svar

(NB! Regnskapsguiden.com fraskriver seg ethvert ansvar for tap eller skade som måtte oppstå etter å ha fulgt disse svarene. Alle svar er brukergenererte og må behandles deretter.)

Vet du svaret på dette spørsmålet? Hjelp til ved å bidra med ditt svar, eller vurder eksisterende svar med tommel opp / ned.

1 MagGz

Hei Sven. Ser at spørsmålet ditt er relativt gammelt, og du har kanskje allerede løst «floken»

Jeg vet ikke hvilken selskapsform du har, men dersom jeg nå forutsetter at du har et AS fører du fult fradrag for inngående MVA. At du ønsker å bruke bilen privat skal ikke ha noen sammenheng med fordeling av momsen. Men husk at du nå blir skattlagt sjablongmessig ved bruk av bilen privat – dette inberettes som lønn.

(-1)
(Synes du svaret var godt eller dårlig?)
2 Kjartan

Hei.

Er litt uenig i dette.
Det er slik at det er fradrag for inngående avgift bare for den del av varebilen som er til antatt bruk i den registrerte virksomheten, jf. mval. § 8-2 (1).
Mva-fradraget må altså fordeles etter antatt bruk i merverdiavgiftspliktig virksomhet og annet formål/privat bruk.
Det er ingen sammenheng mellom den skattemessige sjablonregelen for beregning av privat fordel og den merverdiavgiftsmessige vurderingen.

Så her bør det tas en vurdering av antatt bruk av bilen i den mva-pliktige virksomheten kontra annet bruk (f.eks. privat bruk).
Om du allerede har fradragsført all inngående mva på denne bilen bør det gjøres en revurdering av om dette var korrekt.

Håper dette var til hjelp 🙂

(1)
(Synes du svaret var godt eller dårlig?)

Ditt svar